Midyat’ta ilk kez laparoskopik burch ameliyatı yapıldı

Midyat Devlet Hastanesi’nde ilk kez laparoskopik burch ameliyatı yapıldı

Midyat’ta ilk kez laparoskopik burch ameliyatı yapıldı
13.06.2022
34
A+
A-

Midyat Devlet Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Uzm. Dr. Mehmet Nuri Duran ve Uzm. Dr. Osman Gökçe ilk kez idrar kaçırma ameliyatı olarak tabir edilen ‘Laparoskopik burch’ ameliyatı yapıldı.

İdrar kaçırma şikâyetiyle hastanenin polikliniğine müracaat eden vatandaşla ilgili girişimde bulunan hekimlerden Uzm. Dr. Mehmet Nuri Duran yaptığı tetkiklerin ardından ameliyat için hastaya gün verdikten sonra Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Osman Gökçe ile birlikte gerçekleştirdikleri operasyonun sonunda bir vatandaşı sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Uzm. Dr. Mehmet Nuri Duran “İdrar kaçırma problemi toplumda %5-33 oranında görülmektedir. Yaş ilerledikçe doğum sayısı arttıkça görülme sıklığı artmaktadır. Kadınlarda stres tipte idrar kaçırma eforla, hareketle, öksürme ya da hapşırma ile istemsiz idrar kaçırmanın olması şeklinde tanımlanır.”dedi.

Yapılan operasyona ilişkin açıklamada bulunan Uzm. Dr. Duran “İdrar tutamama şikâyeti olan hastalarda yapılan burch operasyonunda kapalı yöntem ile idrar torbası önündeki boşluğa (Retzius) girilir. Sütur (dikiş) ile pelvis tabanı, idrar torbası boynu ve idrar torbası bir miktar yukarı ve öne kaldırılır. İdrar torbası boynu yukarı çekildiği için hasta öksürüp aksırdığında idrar kaçırmaz.”

DOĞURGANLIK ORANINDA TÜRİYE’DE 3. SIRADA

Uzm. Dr. Duran “Ülkemizde doğurganlık oranının Şanlıurfa ve Şırnak’tan sonra 3. en yoğun olduğu sezaryen dışında rektosel, sistosel, labioplasti, perineoplasti, ehirde doğum vajinoplasti, myom (ur) ameliyatları da başarılı bir şekilde yapılmaya başlandı. Midyat Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Hüseyin Tomruk ve hastane yönetimi imkanlar dahilinde yapılacak olan ameliyatlar için gerekli olanakları sağlamakta ve hizmet kalitesini arttırmaktadır. Böylece hastalar il merkezlerine gitmeden. Hastanemizde sunulan hizmetler her geçen gün artmaktadır.”ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.