Mardin'in Nusaybin ilçesinde 13 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınmasının ardından tutuklanan Nusaybin Belediyesi eski Eşbaşkanı Sara Kaya’nın Yargıtay’ın bozma ilamının ardından yeniden başlayan davasının duruşması görüldü. Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyeliği”, “görevi kötüye kullanma” ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddialarıyla görülen duruşmaya tutuklu olan Sara Kaya, katılmadı.

Duruşmayı Kaya’nın avukatları hazır bulunurken, ailesi, DEM Partili heyetin yanı sıra Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan da izleyici olarak katıldı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, söz alan avukat Mehmet Emin Kaya, Kaya’nın 7 yıl 3 ay 29 gün süren tutukluluk durumuna dikkati çekerek tahliye talebinde bulundu.

Savcılık da mütalaasında Kaya hakkında Yargıtay’ın bozma ilamı kapsamında cezalandırılması talebinde bulunarak, uzun tutukluluk durumundan kaynaklı Kaya’nın tahliyesine karar verilmesini istedi.


Kararını açıklayan mahkeme, Kaya hakkında “örgüt üyeliği” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası vererek, “yurt dışı çıkış yasağı” tedbiri ile tahliyesine karar verdi.

DAHA ÖNCEDEN 13 YIL HAPİS VERİLMİŞTİ

Sara Kaya daha önce yapılan yargılamada üzerine atılı "Devletin Birlik ve Bütünlüğünü Bozma" iddiasının unsurlarının oluşmadığı ancak “Örgüt üyesi olduğu” suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. Mahkeme Kaya’ya “Görevini kötüye kullanma” suçundan 6 ay, “Halkı kin ve Düşmanlığa Tahrik” iddiası ile de 2 yıl hapis cezası vermişti.  

Dosyanın Yargıtay'a taşınmasının ardından Yargıtay cezayı çok bularak, daha az ceza verilmesi gerektiğini belirtmişti. Bu nedenle yeniden yargılama yapılması istenmişti. 

Kaynak: mardinhaber.com.tr