Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için ülke genelinde çevrim içi deneme sınavı düzenleyecek. Haziran ayında yapılacak YKS için başvuru yapan adaylar, MEB tarafından yapılan sınav ile kendilerini test etmek istiyor. Peki, MEB YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman, nasıl yapılacak? İşte MEB YKS çevrimiçi sınav tarihi, sınava giriş detayları...

2024 YKS TARİHİ NEDİR?

2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS), 3 oturumda 8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak. 

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): 8 Haziran 2024 (Cumartesi), 10.15
YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): 9 Haziran 2024 (Pazar), 10.15
YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): 9 Haziran 2024 (Pazar), 15.45

MEB YKS ÇEVRİM İÇİ SINAVI NE ZAMAN?

MEB YKS çevrimiçi sınavı, öğrencilerin hazırlık süreçlerinde seviyelerini görmeleri ve çalışmalarına yön vermelerini sağlamak amacıyla hazırlanan "YKS'ye Doğru 2024" sınavında sorular, alan uzmanlarınca YKS'nin kapsam bütünlüğü ve soru çeşitliliğine uygun şekilde hazırlandı.

Deneme sınavının Temel Yeterlilik Testi (TYT) 25 Mayıs, Alan Yeterlilik Testi (AYT) 26 Mayıs, Yabancı Dil Testi (YDT) ise 27 Mayıs'ta yapılacak.

MEB YKS ÇEVRİM İÇİ SINAVINA NASIL, NEREDEN GİRİLİR?

Deneme sınavına katılmak isteyen öğrenciler, belirtilen tarihlerde 10.00-20.00 saatleri arasında istedikleri zaman sınava girebilecek. MEB YKS çevrim içi sınavı "ogmmateryal.eba.gov.tr" internet adresi üzerinden girilebilecek.

Öğrenciler deneme sınavının sonuçlarını, sıralama ve puanlarını 28 Mayıs'ta öğrenebilecek. Yine soru çözümleri Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün YouTube sayfasında yayımlanacak. Öğrenciler için rehberlik yayını da yine YouTube üzerinden uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek.

Editör: Resul AKA