Bugün pek çok kişi zaman takibi için telefon ve bilgisayarlarındaki online saati kullansalar da analog saatler de hala vakit hesaplamalarında yerini koruyor. Peki analog saatlerden dijital saatlere uzanan süreçte hangi gelişmeler yaşandı? Saati kim icat etmiştir? Saatin tarihçesi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara gelin birlikte bakalım.

Saatin Geçmişten Günümüze Gelişimi

Tarımsal hayatın başlamasıyla zaman takibi için güneş, su, mum, kum saati icat edilmiştir. Teknolojinin ilerlemesi ve yeni icatlarla birlikte geleneksel araçlar yerini mekanik saatlere bırakmıştır. Günümüzde ise analog sistemli mekanik saatler yerini dijital saatlere bırakıyor.

İlk Saat Ne Zaman Bulundu?

Saat ne zaman bulundu sorusu pek çok kişi tarafından merak edilir. Saat sisteminin keşfi 1300'lü yıllara uzanır. Günümüzde hala kullanılan analog saatlerin atası mekanik saatler olarak bilinir. Mekanik sistemin icadı ise 1500'lü yıllarda gerçekleşmiştir. Alman kilit ustası Peter Henlein zemberek ile ilk kurmalı saati icat etmiştir. Böylece, o zamana kadar kullanılan saatler hem taşınabilir hale gelmiş hem de boyutları küçültülerek yapılmaya başlanmıştır. Mekanik sistem hassas zaman takibi sağlamasa da kuvars saatlerin icadı için önemli bir adım olmuştur.

Editör: Resul AKA