Borsaya olan ilgi geçen yıllara göre bu yıl patlama yaşarken halka arzların ciddi getirileri de vatandaşları kısa süreli de olsa oldukça etkiledi. Yatırımcı sayısı 6 milyonu geçti. Borsada yatırımcı sayısı artarken bu süreçte de vatandaşların merak ettiği birçok soru da havada kalmış oldu. Peki borsa genelinde en merak edilen ipucular, detaylar ve daha fazlası halkaarz.net adresinde yer alıyor.

Borsada portföyünde ki hisseleri Pazartesi günü satan bir kişinin parası ne zaman hesaba yatar? Hisse senetleri genel olarak; işlem sonucu, türü ve yerel piyasa düzenlemesine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Burada hisse senedi işlemlerinin takası ve hesaba geçmesi de bazen ulusal tatil günleri ya da özel koşullar gibi faktörlere göre de değişiklik gösterebilmektedir. Borsada para ne zaman hesaba yatar soruları sık sık sorulurken Pazartesi günü de dahil olmak üzere genel hesaba yatış süresi de haberimizin devamında yer alıyor.q

Pazartesi satılan hisse hesaba ne zaman yatar?

Borsa yatırımcıları Pazartesi günü eğer portföyünde ki hisse senetlerinden birkaçında satış yaparsa, o hafta içerisinde ki resmi tatil düzenlemesi eğer yok ise Çarşamba günü içerisinde hesapta parasını görebilir. Genel olarak takas işlemleri 2 (iş) günü içerisinde gerçekleşmektedir.

Pazartesi satılan hisse, Çarşamba günü eğer resmi tatil ise bu süreçte Perşembe günü hisse senetleri hesaba geçmektedir. Tatil düzenlemeleri gibi birçok durumda Takasbank tarafından detaylar paylaşılıyor. Bu dönemlerde de kesin olarak hesaplara geçiş süreleri ve işlem sonuçlarını da öğrenmek adına aracı kurumla iletişime geçerek en net doğru sonuçları da elde edebilirsiniz. 

Satılan hisselerin hesaplara da yatabilmesi adına Takasbank düzenlemeleri gereği de satış yapıldığı işlem günü sonrasının ikinci işlem günü de hesaba paranın geçmesi gerekiyor.  Borsada satışı gerçekleştirdiğiniz hisse senetlerinin hesabınıza yatırılmasında saatlerin bir önemi yoktur hangi saatte satış yaparsanız yapın 2 (iş) günü sonrasında hesabınızda bu ücretler olacaktır.

Bu sonuçla:

Pazartesi satılan hisse seneti => Çarşamba

Salı satılan hisse seneti => Perşembe

Çarşamba satılan hisse seneti => Cuma

Perşembe satılan hisse seneti => Pazartesi

 

Cuma satılan hisse seneti => Pazartesi

Cumartesi satılan hisse seneti => Pazartesi

Pazar satılan hisse seneti => Salı

Editör: Resul AKA