Otrivine burun spreyidir. Burunda meydana gelen tıkanmayı hafifletmek ve kişinin daha rahat nefes alabilmesini sağlamak için hazırlanmış bir ilaçtır. Etken maddesine eşlik eden yardımcı maddeleri ile ilaç güvenli şekilde kullanıma hazır olarak sunulur. Sprey formatında olması sebebiyle reçete edilen miktar kadar kullanılmalı ve doz aşımı yapılmamalıdır. Yoğun şekilde kullanıldığı takdirde burun içerisinde tahrişleri meydana gelebilir. Bu sorun ile karşılaşmamak için ilaç doğru dozda kullanmalıdır.

İçindekiler;

Otrivine Nedir?

Otrivine etken maddesi dekonjestandır. Burun sprey ya da burun damlası olarak kullanılabilen bu ilaç burun tıkanıklığını iyileştirmek için tercih edilir. Burun tıkanıklığını bazı zamanlarda doğrudan iyileştirmesi de semptomların hafifletilmesi noktasında başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Burun tıkanıklığının sebebine bağlı olarak kullanılması gereken tedavi yöntemleri değişebilir. Eğer ilaç tedavisi yapılmaya karar verilmiş ise Otrivine ilacına eşlik eden farklı ilaçlar da kullanılması gerekebilir.

Otrivine Fiyatı Ne Kadar?

Otrivine 2024 fiyatı 92,01 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Bu fiyat Otrivine’nin burun spreyi için geçerlidir. 1 mg/ml 1 paket için belirlenen orandır ve bu sprey alınmak istendiğinde ödenmesi gereken tutar 92,01 Türk lirasıdır. Beyaz reçete ile alınabilen bu ilaç kolaylıkla eczanelerden satın alınabilir.

Otrivine Ne İşe Yarar?

Otrivine prospektüsünde de belirtildiği üzere burun tıkanıklığını gidermek için kullanılır. Farklı sebeplerden dolayı insanlarda burun tıkanıklığı problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepler arasında soğuk algınlığı, grip, viral enfeksiyonlar, alerjik reaksiyon, sinüzit ve farklı hastalıklar vardır. Örneğin saman nezlesi sebebi ile burun tıkanıklığı yaşandığında yine aynı ilaç tercih edilir. Damarlar tıkanmaya ve bu yüzden solunum zorlaşmaya başlar. Bu problem ile karşılaşan kişiler solunumun daha kolay olması adına burun tıkanıklığını azaltılmalıdır.

Burun tıkanıklığının azaltılması için ise kullanılan ilaçlar arasında otrivine yer alır. Burun tıkanıklığı problemini çözmek için kullanılan otrivine her yaştan insan tarafından kullanılabilmektedir. Ancak gebelik alerjik reaksiyon hassasiyet var ise diğer rahatsızlıklar gibi etkenlerden dolayı kontrollü olarak kullanılması önerilir. Daha önce burundan operasyon geçiren kişilerin de bu tarz spreyleri kontrollü olarak kullanması gerekir.

Otrivine Ne için Kullanılır?

Otrivine ne ilacı, nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir gibi sorular önemlidir. Soğuk algınlığı, grip ve bunlara benzer enfeksiyonel rahatsızlıklar ile karşılaşıldığında genellikle bu ilaç tercih edilir. Burun tıkanıklığını açmak ve viral enfeksiyonların sebep olduğu semptomları azaltmak adına kullanılır. Alerjik sebeplerden dolayı burun tıkanıklığı yaşanıyor ise bu durumda kişiler bu ilacı tercih edebilir. Beyaz reçete ile satıldığı için eczanelerden reçetesiz olarak alınması da mümkündür.

Soğuk algınlığının sebep olduğu burun tıkanıklığının yanı sıra viral enfeksiyonların sebep olduğu tıkanıklıkları açmak için de kullanılır. Polen, toz ya da hayvan tüylerine karşı alerjisi olan kişilere de çoğunlukla bu ilaç tavsiye edilmektedir. Burun tıkanıklığını ve alerjik olarak ortaya çıkan hapşırma sorununu gideren bir spreydir. Sinüslerde meydana gelen tıkanmalar ve ağrılar sonucunda da iyileşmek için tedavi Otrivine ile başlatılabilir.

Otrivine Yan Etkileri Nelerdir?

Otrivine yan etkileri çoğunlukla azdır. Yan etkileri ile karşılaşılan ilaçlar bazen farklı olabilmektedir. Otrivine yan etkisi olmasına karşın yan etkilerini sürekli olarak ortaya çıkarmayan bir ilaçtır. Dolayısıyla hassasiyeti olmayan ya da alerjik reaksiyonu bulunmayan kişilerde yan etkilerin ortaya çıkma oranı düşüktür. Otrivene’nin yan etkileri şunlardır:

  • Baş ağrısı
  • Hapşırma
  • Burunda ve boğazda yanma hissi
  • Uyuşukluk hissi
  • Karıncalanma
  • Tahriş
  • Rebond etkisi
  • Burun içerisinde yara oluşumu
Editör: Resul AKA