Monural idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine kullanılan bir ilaçtır. Etkin maddesi ve yardımcı maddeleri ilacın daha verimli sonuçlar doğurmasına neden olur. Özellikle üriner sistem enfeksiyonlarının iyileştirilmesi ve ilerlemesinin önüne geçilmesi için kullanılır.

İçindekiler;

Monural Nedir?

Monural 3 gram granül içeren şasi olarak tanımlanan bir ilaçtır. Ağızdan alınan ve uygulaması oral yol ile olan Monural’ın yardımcı maddeleri 4 tanedir. Bu maddeler arasında mandalina ve portakal esansları, sakkarin ve son olarak ise sukroz yer alır. Monural etken maddesi ise fosfomisin trometamol olarak belirlenmiştir. İlacın etken ve yardımcı maddeleri, ilacı tüketme esnasında tat olarak zorlanılmasının ve koku hassasiyeti oluşmasının önüne geçer.

Bu sebep ile içerisinde mandalina esansına ve portakal esansına yer verilmektedir. Hem bileşen olmaları açısından hem de koku hassasiyetinin önüne geçmesi açısından bu iki yardımcı madde önemli bulunmaktadır. İltihapların sebep olduğu ve mikrop, bakteri temelli hastalıklar için kullanılan bir ilaçtır. Bakteri temelli rahatsızlıkların iyileştirilmesi için doktorlar tarafından önerilen ilaçlar arasındadır.

Monural Fiyatı Ne Kadar?

Monural 2024 fiyatı 1 saşe için 92,01 Türk lirasıdır. 1 saşe 3 gram granül olarak belirlenmiştir. Beyaz reçete ile satışı yapılan ilaç reçetesiz olarak da eczanelerden alınabilmektedir.

Monural Ne İşe Yarar?

Monural prospektüsüne bağlı kalarak kullanılması gereken ilaçlardan biridir. Eğer doktor kontrolünde kullanılıyor ve doktor tarafından dozaj bilgisi veriliyor ise özel kullanım yapılabilmektedir. Reçete edilmeden kullanıldığı takdirde hem prospektüs incelenmeli hem de eczacıdan bilgi alınmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşıldığında tedavinin başlangıç planı olarak Monural önerilebilmektedir. Enfeksiyonun kronikleşmesi ya da ilerlemesi durumunda farklı ilaçlar ile kullanılması ya da tedavi metodunun değişmesi gerekebilir.

Bu ilaç çoğunlukla yetişkin kadınlarda ve yetişkin erkeklerde kullanılır. Ancak ergenlik dönemindeki gençlerde kullanılması da mümkündür. Ergenlik dönemindeki kişiler tarafından kullanılacak ise doktor tarafından tavsiye edilmesi daha uygun olacaktır. Erkeklerde kalın bağırsak problemleri için de tercih edilebilecek olan bu ilaç, kadınlarda özellikle mesane problemleri için kullanılır. Kadınların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma oranları daha yüksektir. Tedavi için kullanılan ilaçlar arasında Monural da yer alır.

Monural Ne için Kullanılır?

Ürünler sistem enfeksiyonları ile karşılaşıldığı takdirde mutlaka vakit kaybetmeden tedavi olunması gerekir. Teşhis ve tanı süreçleri tamamlandıktan sonra uzman doktorlar tarafından tedavi yöntemi belirlenecektir. İlaç tedavisiyle sürece başlanıldığı noktada hastanın kullanacağı Monural ne ilacı gibi soruları sorması ve doza uyması önem taşır. Özellikle mesanede ya da idrar kanalında ortaya çıkan bakteriyi bazıları enfeksiyonlar sebebiyle kişilerde farklı hastalıklar ortaya çıkabilir.

En yaygın görülen hastalıklardan birisi idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonunun semptomları kişiler için zorlayıcı olabilmektedir. Zorlayıcı semptomların hafifletilmesinden enfeksiyonun iyileştirilmesine kadar birçok farklı amaç için Monural kullanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu eğer ilerlemiş ise günlük yaşamın büyük ölçüde bozulmasına ve konforun azalmasına sebep olacaktır. Kişiler bu hastalıktan dolayı psikolojik olarak da negatif olarak etkilenebilirler. Enfeksiyonun giderek ilerlemesini, semptomların yayılmasını önlemesi ve iyileşme sürecini hızlandırması nedeni ile Monural aktif tedavide tercih edilen ilaçlardan biridir.

Monural Yan Etkileri Nelerdir?

Monural yan etkileri arasında şu faktörler yer alır:

 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Kasık ağrısı
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Mide ekşimesi
 • Midede aniden beliren kramplar
 • Kusma
 • Öğürme ya da kusma refleksi
 • Vücudun şişmesi
 • Deri yüzeyinde kaşıntı ya da kızarıklık
 • Yüz bölgesinde (dudaklarda, dilde, göz çevresinde) şişlik
 • Nefes alırken güçlük çekme
Editör: Resul AKA