Minoset etken maddesi parasetamol olarak yansır. Çocuklarda kullanılan Minoset ilacının etki süresi ve etki oranı hastalığın seyrine göre değişir. Genel olarak çocuklarda görülen ağrı, ateş gibi semptomların giderilmesinde etki gösteren bir ilaçtır. Hastalığı tedavi etme amacıyla değil, hastalığın getirdiği belirtileri hafifletmek amacıyla reçete edilir.

Çocuğun yaşı, kilosu ve semptomların seviyesi gibi etkenler doz ve kullanım süresi konusunda oldukça belirleyicidir. Bu hususta ilacı reçete eden doktor muayene sonucunda en uygun olan kullanım talimatlarını aktarır. Kullanım süresi boyunca bu talimatları dikkate almanız tavsiye edilir.  Yanlış kullanımlar çocuklarda ciddi yan etkilerin açığa çıkmasına neden olabilir.

Minoset Fiyat?

Minoset fiyatı belirli aralıklarla değişkenlik gösterir. Reçeteli ya da reçetesiz olarak alınabilen ilaç gurubundadır. İlacın fiyatı en son 2024 yılı ilaç zamlarından sonra güncellendi. Tablet ve şurup formuna, milimine ve miligramına göre de fiyatları farklılık gösterebilir. En güncel eczane satış fiyatı kısaca şöyledir;

 • Minoset 150 mg/5 ml 100 ml pediatrik şurup fiyatı: 65 TL
 • Minoset 500 mg 20 tablet fiyatı: 45,5 TL
 • Minoset Plus 30 film tablet fiyatı: 207 TL

Minoset 2024 fiyatı formuna ve miktarına göre yukarıdaki gibidir. Bu fiyatlar 2024 yılı için güncel olsa da yeni zam oranlarına göre değişebilir. Bu nedenle de ilacı satın almadan evvel en yakın eczaneden teyit etmeniz tavsiye edilir.

Minoset Ne İşe Yarar?

Minoset ne ilacı sorusuna semptom giderici şeklinde yanıt vermek mümkündür. Genel olarak hastalığı tedavi etmez. Ancak görülen hastalıkların belirtilerini hafifletme etkisine sahiptir. Hastalık öncesi ya da hastalık sırasında oluşan ağrı, ateş ve benzeri semptomları giderme noktasında endikedir.

Ağız yoluyla alınan ilacın kullanım dozu ise çocuğun kilo ve yaş durumuna göre belirlenir.  Genel olarak kullanım sonrasındaki etki süresi ilk 30 dakika içerisinde başlar. Etki süresi genel olarak 3-4 saat boyunca devam eder. Ekstra doz alımı konusunda mutlaka doktora danışmayı unutmamalısınız.

Minoset Ne İçin Kullanılır?

Minoset ilacı genel olarak ağrı kesici ilaç gurubunda yer alır. Şurup formu pediatrik guruba aittir. Çocuklarda görülen hastalıkların oluşturduğu ağrı ve ateş durumunu giderme konusunda yardımcı olur. Ağrı giderme süresi doza göre farklılık gösterir. Genel olarak en az üç saat boyunca etkisi devam eder. İlacın kullanım detayları hakkında mutlaka doktor bilgisi ışığında hareket etmeye özen göstermeniz tavsiye edilir.

Minoset Yan Etkileri

Minoset yan etkileri herkeste farklı seviyede görülebilir. Yan etkilerinin görülme olasılığı genelde düşüktür. Ancak doz aşımı veyahut da yanlış kullanım gibi durumlar ciddi yan etkilerin görülmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra etken maddesine karşı oluşabilecek alerjik reaksiyonlara bağlı da yan etkiler görülebilir. İlacın prospektüsünde yer verilen en yaygın bazı yan etkileri şunlardan oluşur;

 • Aşırı duyarlılık, alerjik reaksiyon durumu,
 • El, ayak, yüz veya bilek alanında şişkinlik,
 • Deride döküntü durumu,
 • Kaşıntı
 • Kurdeşen,
 • Su dolu kabarcık oluşumu,
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Mide bulantıları,
 • Deride iltihaplı sıvı oluşumu,

Minoset prospektüs içeriğinde yer alan yaygın bazı yan etkileri yukarıdakilerden oluşur. Bu yan etkilerin tamamı oldukça ciddidir. Bu nedenle de yan etki görülmesi halinde öncelikle ilaç alımı durdurulmalıdır. Bunun hemen akabinde en yakın hastaneye başvurarak doktora bilgi verilmelidir.

Minoset ilacına dair en merak edilen soruların yanıtlarına içeriğimiz boyunca yer verdik. İçeriğimizde yer alan bu detaylar tamamen bilgilendirme amacıyla sunulmuştur. Bu nedenle de doğrudan kullanıma uygun değildir. Mutlaka uzman bir hekime başvurup bilgi alarak kullanılması gerekir.

Editör: Resul AKA