Havaların ısınmasıyla birlikte yaz meyveleri market, manav ve pazar tezgahlarını doldurdu. Karpuz ve kavun gibi yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri, görünüşleriyle iştah kabartsa da, son zamanlarda evde dilimlendiğinde renksiz ve tatsız çıkması nedeniyle tüketicilerin şikayetlerinde artış oldu.

 

AYIPLI ÜRÜN STATÜSÜNDE

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, olgunlaşmamış, “kelek” karpuz ve kavunların “ayıplı ürün” statüsünde değerlendirildiğini belirtti. Bozulma belirtisi olan meyve ve sebzelerin ayıplı ürün statüsünde yer aldığını vurgulayan Gündüz, bu durumlarda tüketicinin ürünün değişimini veya para iadesini talep edebileceğini belirtti.

 

PARA İADESİ VEYA DEĞİŞİM YAPILABİLİR

Gündüz, “Olgunlaşmamış meyve veya sebze pazarda, marketlerde satışa sunulamaz. Karpuz alıyorsunuz, kesildiğinde olgunlaşmamış olduğu görülüyor. Bu ürünü satıcıya bildirip, para iadesi ya da ürün değişimi yapabilirsiniz” dedi.

 

BİNLERCE LİRA TAZMİNAT KAZANILABİLİR

Tüketicinin, ürünü fotoğraflayıp, durumu satıcıya bildirmesi gerektiğini ifade eden Gündüz, satıcının iadeyi veya değişimi kabul etmemesi durumunda zabıta ile tutanak hazırlayıp kurumlara şikayet edilebileceğini açıkladı.

 

Gündüz, “Tüketici hakem heyetine başvurup, icra mahkemesine dilekçe verilebilir. Mahkeme sonrasında tüketici 20 bin lira civarında maddi, manevi tazminat kazanabilir. Tüketicinin alışveriş fişi, tezgah ve olgunlaşmamış ürünün fotoğrafı delil sayılır” ifadesinde bulundu.

Editör: Resul AKA