Küresel gelir eşitsizliği artarken, dünyanın en zengin insanları servetlerine servet katmaya devam ediyor.

Hisse senedi piyasalarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla bu yıl her zamankinden daha fazla yeni milyarder ortaya çıktı.

Bu yılın Forbes Dünya Milyarderleri listesinde yer alan 2 bin 781 kişinin toplam serveti 14,2 trilyon dolar oldu. Bu rakam geçen yıla göre 2 trilyon dolarlık artışa işaret etti. Milyarderler listesinde bulunan her üç kişiden ikisinin serveti son bir yılda arttı. 

Ayrıca dünyada en çok zenginleşen on kişi toplam servetlerini 507 milyar dolar artırdı. Bu 10 kişiden 8'i ABD'li teknoloji patronları olurken servet artışının kaynağı da teknoloji dünyasını kasıp kavuran yapay zeka çılgınlığı oldu.

Son bir yılın en çok kazanan kişisi ise Mark Zuckerberg oldu. Toplu işten çıkarmalar ve yapay zeka yatırımları Meta'nın hisselerini son bir yılda neredeyse üç katına çıkartırken Zuckerberg'in net serveti 112,6 milyar dolar arttı.

İşte 2024 Dünya Milyarderleri listesinde geçen yıl dolar bazında en fazla zenginleşen on milyarder:

1- MARK ZUCKERBERG (ABD)

Net servet: 177 Milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 112,6 milyar dolar

Meta'nın kurucusu 2024 yılında hiç olmadığı kadar zengin oldu. Zuckerberg'in yapay zeka ve metaverse yatırımları yatırımcı beklentilerini güçlendirdi ve binlerce çalışanın işten çıkartılması Meta hisselerindeki artışı hızlandırdı.

Geçen yıl 16. sırada olan ünlü milyarder bu yıl 12 sıra yükselerek dünyanın en zengin dördüncü kişisi oldu.

2- JEFF BEZOS (ABD)

Net servet: 194 milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 80 milyar dolar 

Amazon'un kurucusu ve önceki yönetim kurulu başkanı bir yıl öncesine göre 80 milyar dolar daha zengin. Bezos'un servetinin yaklaşık yüzde 85 'ini oluşturan e-ticaret devinin hisseleri, 27 binden fazla işten çıkarmanın yanı sıra e-ticaret ve bulut bilişim bölümlerindeki sağlam büyüme sayesinde geçtiğimiz yıl yüzde 93 artış gösterdi.

3- JENSEN HUANG (ABD)

Net servet: 77 Milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 55,9 milyar dolar 

Huang, otuz yıl önce bir video oyunu çipi tasarımcısı olarak Nvidia'yı kurdu. Şimdi ise Nvidia, gelişen yapay zekâ çipi pazarına hükmediyor.

Şirketin hisseleri geçtiğimiz yıl iki kattan fazla arttı ve Nvidia'nın piyasa değeri şubat ayında 2 trilyon dolar sınırını aştı.

Bu ralli ise Huang'ın ilk kez dünyanın en zengin 20 kişisi arasına girmesine yardımcı oldu.

4- MİCHAEL DELL

Net servet: 91 Milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 40,9 milyar dolar

Dell Technologies'in kurucusu ve CEO'su Michael Dell, şirketin yapay zeka sunucularına olan talebin artmasıyla yaklaşık 41 milyar dolar kazandı.

Bilgisayar donanım firmasının hisseleri son bir yılda yüzde 200'ün üzerinde arttı. Ayrıca şirketin bulut bilişim bölümü VMware'in geçtiğimiz sonbaharda 69 milyar dolara yarı iletken firması Broadcom'a satılması da Dell'in servetini katladı.

5- STEVE BALLMER (ABD)

Net servet: 121 Milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 40,3 milyar dolar

NBA'in en değerli beşinci takımı olan Los Angeles Clippers'ın değeri geçen yıl yaklaşık yüzde 20 artarak 4,65 milyar dolara ulaşmış olsa da Ballmer'ın servetindeki 40 milyar dolarlık artışın çoğu 2000-2014 yılları arasında CEO'luğunu yaptığı Microsoft'taki hisselerinden geldi.

Yazılım devinin ChatGPT geliştiricisi OpenAI'ye yaptığı 10 milyar dolarlık yatırımın da etkisiyle hisseler geçen yıl yüzde 63 yükseldi.

6- PRAJOGO PANGESTU (ENDONEZYA)

Net servet: 43,4 Milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 38,1 Milyar dolar

Endonezyalı milyarderin geçen yıl 5,3 milyar dolar olan serveti  43,4 milyar dolara yükseldi ve Pangestu sıralamada 400 basamak yükselerek dünyanın en zengin 27. kişisi oldu.

Geçen yıl Endonezya Borsası'nda enerji şirketlerini halka açan Pangestu, hisselerin sırasıyla yaklaşık 15 kat ve 5 kat yükselmesiyle servetini 8'e katladı.

7- GAUTAM ADANİ (HİNDİSTAN)

Net servet: 84 Milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 36,8 milyar dolar

Merkezi Ahmedabad'da bulunan çok uluslu bir Hint holdingi olan ve emtia, enerji, madencilik gibi pek çok sektörde iş yapan Adani Group, geçtiğimiz yılki dolandırıcılık iddialarına rağmen ciddi kazanç sağlamayı başardı.

ABD'li Hindenburg Research tarafından geçen yıl ortaya atılan mali dolandırıcılık ve hisse senedi manipülasyonu iddiaları, Adani Group'un borsada işlem gören on şirketinin hisselerinde düşüşe yol açarak 2023'ün başlarında servetinin yarısını silip süpürdü.

Ancak Hindistan Yüksek Mahkemesi'nin grubun lehine karar vermesi ve ocak ayında daha fazla soruşturmaya gerek olmadığına hükmetmesiyle hisseler aralık ayından bu yana yükseldi.

8- LARRY PAGE (ABD)

Net servet: 114 Milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 34,8 Milyar dolar

Google'ın kurucu ortağı ve ana şirketi Alphabet'in eski CEO'su, teknoloji devinin en büyük bireysel hissedarı olmaya devam ediyor.

Alphabet hisseleri, yeni yapay zekâ sohbet robotu Gemini ile attığı yanlış adımlara rağmen geçtiğimiz yıl yüzde 50 yükseldi;

Hisse senedi sıçraması geçen yıl milyarderler listesinde 12. sırada olan Page'i 10. sıraya yükseltti.

9- SERGEY BRİN (ABD)

Net servet: 110 Milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 34 Milyar dolar

Google'ın bir diğer kurucu ortağı Brin, teknoloji devinin en büyük ikinci bireysel hissedarı olmaya devam ediyor.

Geçen yıl Google'ın Gemini sohbet robotunda değişiklikler yapmak için yarı emeklilikten çıkan Brin, bu araca "temel katkıda bulunan isim" olarak listelendi.

10- LARRY ELLİSON (ABD)

Net servet: 141 Milyar dolar, Mart 2023'ten bu yana kazanç: 34 Milyar dolar

Oracle'ın kurucu ortağı aynı zamanda şirketin yaklaşık yüzde 42'sine sahip ve yazılım devinin açık ara en büyük hissedarı.

Yapay zeka çılgınlığının da etkisiyle Oracle'ın bulut bilişim hizmetlerine yönelik talep artışı geçtiğimiz yıl hızlandı.

Bu da Oracle hisselerinin yüzde 34 yükselmesine neden oldu. Bu durum da Ellison'ın servetini son 12 ayda 34 milyar dolar artırdı.

Kaynak: Sözcü