Herkese Merhaba. Bu yazımızda E-Devlet sistemi üzerinden telefonunuzun “IMEI Kayıt” işlemini yaparken “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız” uyarısı alıyorsanız çözümü oldukça basit. Hazırsanız işlemin nasıl yapıldığını hemen anlatalım.

Öncelikle kayıt işleminde “Yurda Giriş tarihinizi” ve özellikle “Giriş Yapılan Belge No” kutucuğunu doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Yurda giriş tarihinizi bilmiyorsanız hemen buradaki E-Devlet (tıkla) bağlantısını kullanarak yurda giriş tarihinizi öğrenin.

Giriş Yapılan Belge No” kutucuğunu ise normalde kimliğin sağ tarafında bulunan fotoğrafın altındaki altı haneli harf ve rakamdan oluşan karakterleri girmemiz gerekiyor. Hatta açıklama kısmında aşağıdaki metni bulabilirsiniz.

Eğer pasaportunuz G ile başlayıp sonraki karakterleri sadece rakam olmak üzere toplamda 9 karakterden oluşuyorsa pasaport türü olarak Geçici Pasaport seçiniz. Eğer Nüfus Cüzdanınız ile yurda giriş yaptıysanız nüfus cüzdanının sağ üst kısmında fotoğrafın altında yer alan 6 rakamlı numarayı (Örn. 123456), başka bir belge ile giriş yaptıysanız belge numarasını giriniz.

Ancak bu numara pek okunaklı değil ve muhtemelen sınır girişinde kimlik seri numarası kullanılıyor. Bu nedenle IMEI kaydetme sırasında eğer yukarıdaki “Yurda Giriş Kontrolü Başarısız” hatası alıyorsanız “Giriş Yapılan Belge No” kutucuğuna kimliğinizin 9 haneli seri numarasını girmeniz gerekiyor.

Editör: Resul AKA