İkinci el otomobil piyasası, yaşanan büyük yükseliş ve hareketlilik sonrasında yerini durgunluğa bıraktı. Sıfır araçların piyasaya girmesi ve kredi faiz oranlarının yükselmesine dair durumlar ikinci el otomobil piyasasında büyük bir durağanlığı beraberinde getirdi.

Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, yüzde 25'e varan bir düşüş yaşayan ikinci el otomobil piyasasının durulmasına izin vermek için yüzde 15'lik bir düşüş daha olması gerektiğini belirtti .

"İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI DAHA DA DÜŞMELİ"
İkinci el otomobil piyasasında fiyatların belirli oranda daha düşmesi gerektiğini belirten Başkan Kınık, “2023 yılının son çeyreğinden bu zamana kadar 2. el otomobil satışları tamamen durmuş vaziyette, bu durgunluk halen devam ediyor. Görüntü icabıyla 2024 yılının geri kalanında da satışlarda hareketlilik beklemiyoruz. Çünkü kredi faiz oranları yüksek olduğundan dolayı araba alım-satımı pek olmuyor. Araba piyasasında çok suni bir yükseliş olmuştu. O yükselişin peşine böyle bir durgunluk bekliyorduk. 2. el otomobil fiyatlarında ortalama yüzde 25'lik bir düşüş oldu. Araç sahipleri direniyor ama fiyatların daha da düşmesi gerekiyor. Düşüşün yüzde 40'a kadar sürmesini bekliyor. Böyle olursa 2. el otomobil piyasası da oturur. Kâr oranları normale gelecek. Eskiden her gün 10 bin TL fiyatı artan otomobiller görüyorduk, artık böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

"2024 YILINDA HAREKETLİLİK BEKLEMİYORUZ"
2024 yılı itibarıyla da ikinci el piyasasında önemli bir hareketlilik beklemediklerini kaydeden Kınık, “1 milyon TL'lik 2. el otomobiller 750 bin TL'ye düştü. Bu araçlar satılmadıkça fiyatlar daha da aşağıya düşecek. 2024'te bir hareketlilik olacağını sanmıyorum. Bir dönem sıfır araç yok deniyordu. Şimdi her bayide çok sayıda sıfır otomobil var. Tek tük de olsa satılan 2. el otomobiller, genelde 500-700 bin TL civarındaki arabalar oluyor. Bunlar da çok hızlı satılmıyorlar. İhtiyacı olanlar alıyor. İnsanlar araba alımında bekleme sürecine girdiler ve piyasayı takip ediyor” diye konuştu.

Editör: Resul AKA