Akhisar il mi olacak? Hangi ilçeler il olacak?

Akhisar il mi olacak? Hangi ilçeler il olacak?
26.06.2022
1
A+
A-

Akhisar il mi olacak?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz’ün açıklamalarından sonra vatandaşlar tarafından sorulmaya başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Ahlat Belediyesi tarafından 25-27 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Etkileşim ve Yöresel Yemekler ile Zanaatkar Eller Ahlat’ta Festivali Ahlat 1071 Millet Bahçesinde başladı.

Programda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, şu ifadeleri kullandı; “Ahlat önemli bir yer. Müslüman Türklerin Anadolu’ya açılan kapısı. Burayı ilk yaptığımızda Türkiye’nin en büyük millet bahçelerinden biri olarak yapıldı ve Cumhurbaşkanımız ismini 1071 Millet Bahçesi olarak takdim etti. Ama şimdi Türkiye’nin her yerinde öyle büyük millet bahçeleri yapılıyor ki Ahlat’ımız kaçıncı sırada kaldı onu bilmiyorum.”

Vedat Demiröz Ahlat’ta yaptığı açıklamada “Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli’nin önerisi ve Cumhurbaşkanımızın beraber verecekleri kararla Türkiye’nin şehir sayısının 100’e çıkacağı bir zamanda inşallah Ahlat’ımızı da bu şehirler arasına alacağız” dedi.

Akhisar, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Manisa iline bağlı bir ilçedir.

Şehir merkezinde on dört, kırsalda doksan altı mahallesi bulunan Akhisar, 174.850 kişilik nüfusu ile Manisa’nın il merkezi dışında nüfusu en yüksek, Türkiye’nin ise yüz otuz sekizinci nüfusu en yüksek ilçesidir.

Orta Gediz Havzası’nda bulunan Akhisar Ovası üzerinde kurulu olan şehir, güneyde Gölmarmara, güneybatıda Saruhanlı, batıda İzmir’in Aliağa ilçesi, kuzeyde Balıkesir’in Sındırgı ilçesi, kuzeybatıda Kırkağaç ve Soma, doğusunda ise Gördes ile komşudur.

Akhisar, 1645 km²’lik yüzölçümü ile Manisa genelinde en fazla yüzölçümüne sahip ilçe konumundadır.

İlçenin en önemli geçim kaynağı tarımdır.

Tarım dışında hammaddeye dayalı sanayi ve ticaret ilçenin diğer ekonomik faaliyetlerindendir.

İlçenin topraklarının %47’si tarım arazisi olarak kullanılırken bu arazilerde daha çok zeytin ve üzüm üretimi gerçekleştirilmektedir.

İl olmaya aday olan ilçeler hangisi?

Türkiye’nin 100 il olacağı açıklamasından hemen sonra aşağıda yer alan iller arasından 19 ilçenin il olacağı tahmin ediliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.