Ali İsmail Sabancı, 5 Mayıs 1969 tarihinde Adana‘da Hayırlı Zerrin ve Şevket Sabancı‘nın üçüncü çocuğu olarak doğdu. Emine Sabancı Kamışlı ve Sadıka Sabancı adlarında iki ablası vardır. İş adamı Sakıp Sabancı‘nın yeğenidir.

İlkokulu Adana‘da, ortaokulu Almanya‘da, liseyi İngiltere‘de, üniversiteyi de Amerika‘da okudu. 1987-1991 yılları arasında ABD‘de Massachusetts eyaleti Medford şehrinde bulunan Tufts Üniversitesi’nde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında lisans eğitimini tamamladı.

1995 yılında Kolombiya Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden uluslararası finans dalında yüksek lisans derecesi aldı. 1991-1997 arasında Morgan Stanley & Co. Incorporated şirketinde finansal analizci olarak görev aldı. Türkiye’ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank‘da Bahçekapı Şubesi’nde veznadar olarak çalıştı. 1997-2001 arasında Sabancı Holding Projelerinden Sorumlu Yönetici pozisyonunda, 2001-2004 arasında ise Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu İcracı Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Mart 2004'de aile şirketinden ayrılarak babası ve ablası ile birlikte kurdukları Esas Holding‘e geçti. 2004 yılından bu yana Esas Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. TOBB bünyesinde Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İSO ile TAİK üyesidir. Ayrıca Galatasaray spor kulübü üyesidir.

2005 yılı Ocak ayında Esas Holding tarafından satın alınan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmaktadır.

Esas Holding’in ortak olduğu İzair ve Air Berlin’de Yönetim Kurulu Üyesi ve AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Sabancı, aynı zamanda TÜSİAD, TYD ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olarak iş dünyasındaki faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ali Sabancı, iş adamı Aydın Doğan‘ın kızı Vuslat Sabancı ile evlidir. Kaan Ali ve Şevket Emrecan adında iki oğlu vardır.