Babalar Günü tarihi yaklaşıyor. Babalar Günü, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de haziran ayının 3. pazarı kutlanıyor. Babaları onurlandırmak, özel bir gün yaşatmak, sürprizler hazırlamak ve hediye almak isteyenler 2024 Babalar Günü ne zaman, kaç gün kaldı öğrenmeye çalışıyor. 

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü, ülkemizde ise dünyada en çok yaygın olarak her sene haziran ayının üçüncü pazarı kutlanıyor. 2024'te Babalar Günü, 16 Haziran Pazar gününe denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ NASIL, NE ZAMAN BAŞLADI?

Babalar Günü'nün kayıtlara geçen ilk kutlaması Batı Virginia'daki Monograf Madencilik Felaketinden sonra gerçekleşmiştir. Felaket, 1907 yılının Aralık ayında 361 erkeğin ölümüne ve yaklaşık 1.000 çocuğun babasız kalmasına neden oldu. Grace Golden Clayton, papazı Robert Thomas Webb'e tüm bu babaları onurlandıracak bir gün önerdi. 5 Temmuz 1908'de toplum, maden kazasında hayatını kaybedenlerin anısına bir araya geldi. Fairmont, Batı Virginia'daki Williams Memorial Methodist Episcopal Church South, şimdiki adıyla Central United Methodist Church'te toplandılar.

Babalar Gunu 2 3Sny

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelendi.

Editör: Resul AKA