Asist karaciğer, akciğer ve broşlarda meydana gelen iltihaplar ve hastalıklar için kullanılan bir ilaçtır. Özellikle solunum yolunu etkileyen problemler için tercih edilen ilaçlardan biridir. Koah hastalarında hava akışı engellendiği takdirde doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar arasında bulunur.

İçindekiler;

Asist Nedir?

Asist etken maddesi asetilsistein 200 mg granül içeren saşe içerisinde 200 mg olarak yer alır. İçerisinde beta karoten, portakal aroması ve sorbitol gibi yardımcı maddeler de bulunmaktadır. Oral yol ile alınan bu ilaç, çoğunlukla suda eridikten sonra tüketilmesi gereken bir ilaçtır. Bir kutusunda çoğunlukla 30 saşe yer alır. 30 saşe farklı günlerde ya da farklı dozlarda alınabilmektedir. Doktor tarafından tavsiye edilen şekilde kullanılması gerekir. Bazı zamanlarda doktor aracılığı ile alınmadığında eczacı tarafından verilecek olan önerilere uyulması da mümkündür.

Asist ilacı, etken maddesine göre kullanılan ve çoğunlukla farklı tedaviler için tercih edilen bir ilaçtır. Genellikle balgam problemiyle karşılaşıldığı takdirde solunum yolu salgısının iyileştirilmesi için kullanılır. Solunum yolu salgısı olarak bilinen balgam, bazı zamanlarda kişilerin daha farklı semptomlar göstermesine neden olabilir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar sonucunda ortaya çıkan balgam şikayetinin azaltılması için kullanılan bir ilaçtır.

Asist Fiyatı Ne Kadar?

Asist 2024 fiyatı 206,88 Türk lirasıdır. Asist 600 mg toz içeren 30 saşe için belirlenen 2024 fiyatı bu şekildedir. KDV’li fiyat ve KDV’siz fiyat arasında 20 Türk lirası fark bulunmaktadır. İlaç çoğunlukla eczaneden reçete karşılığı ve KDV’li fiyat ile 206,88 Türk lirasına alınabilmektedir.

Asist Ne İşe Yarar?

Asist prospektüsüne bakılarak kullanılması gereken ilaçlar arasında bulunur. Özellikle doktor tarafından değil eczacı tarafından önerilmiş bir ilaç ise doğrudan prospektüsü incelenmelidir. Prospektüsünde her yaş grubuna ve farklı ilaçlara göre önerilen dozlar vardır. Kişilerin kullanması gereken dozlar mevcut sağlık koşullarına ve aynı zamanda yaşlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Hastalıklarının mevcut durumu ve seviyesi de alınacak olan dozu etkilemektedir.

Soğuk algınlığı sonucunda solunum yollarında iltihap meydana gelmiş ise bu iltihabın iyileştirilmesi ve bronşit gibi rahatsızlıkların ilerlemesinin azaltılması için kullanılır. Soğuk algınlığı olarak başlayan ancak daha sonra ciddi rahatsızlıklara dönüşen bazı iltihapların önceden önlenmesi gerekir. Sorunun ilerlemesini durdurmak için kullanılan ilk tedavi ilaçlarından biri de Asist’tir.

Asist Ne için Kullanılır?

Asist ne ilacı sorusu birçok kez merak edilmiş bir sorudur. Bu ilaç her ne kadar balgam problemini çözmek için kullanılsa da karaciğer yetmezliği sonucunda da kullanılabilmektedir. Karaciğer yetmezliği başlangıç aşamasında olduğunu da ortaya çıkacak semptomların iyileştirilmesi veya durdurulması için kullanılabilir. Karaciğer yetmezliği tehlikesi ile karşılaşıldığında da yine karaciğer yetmezliğini önlemek adına kullanılacak ilaçlar arasındadır.

Karaciğer yetmezliği riskinin yanı sıra soğuk algınlığı, solunum yolları iltihapları, balgam problemi, akciğer problemleri ve solunum yolu salgısı için kullanılabilen ilaçlardan biridir. Salgı sürecini destekleyen ve salgının daha doğru şekilde düzenlenmesini sağlayan ilaçlar grubunda yer alır. Boğazda meydana gelen iltihapların iyileşmesi için de kullanılır.

Asist Yan Etkileri Nelerdir?

Asist yan etkileri nedeni ile herkes tarafından kullanılmamalıdır. Hamilelerin ve emziren kadınların kullanması gereken doz farklı olmaktadır. Anne sütüne etki eden birçok farklı ilaç vardır. Dolayısıyla doktor tarafından önerilmediği müddetçe hamilelerin ve emziren kadınların her ilacı kullanmaması gerekir. Asist yan etkileri şunlardır:

  • Solunum darlığı
  • Güç nefes alıp vermek
  • Baş ağrısı
  • İshal
  • Kusma
  • Bulantı
  • Ciltte döküntü (kurdeşen)
  • Ciltte kabarıklık oluşması
Editör: Resul AKA