PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, toplu taşıma alanında gerçekleşecek yeni döneme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Kart uygulamasının 2024 yılı sonunda ülkenin yüzde 50'sinden fazlasını kapsamasını hedeflediklerini belirten Gülten, bir sonraki yıl ise ülkenin tamamında bu sistemin yaygınlaşmasını öngördüklerini ifade etti.

Gülten, PTT Pul Müzesi'nde yaptığı açıklamada, Türkiye Kart Projesi'nin ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirildiğini vurguladı.

Şehirler arasında toplu taşıma kartlarının entegrasyonunun olmamasının bir sorun olduğunu dile getiren Gülten, her şehre gidildiğinde yeni bir kart almanın vatandaşları zorladığını belirtti.

Türkiye Kart'ın toplu taşıma kartlarının birbirleriyle entegre olmasını sağlayan bir sistem olduğunu açıklayan Gülten, projenin sadece bir toplu taşıma kartı olmadığını, aynı zamanda belediyelerin kendi kartlarını da çıkarmaya devam edeceğini dile getirdi.

Türkiye Kart'ın, entegre olduğu illerde geçerli olacağını kaydeden Gülten, bu kartların Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını vurguladı.

81 İLDE GEÇERLİ OLACAĞI TARİH BELLİ OLDU

Gülten, Türkiye Kart'ın yayılmasında belediyelerin de önemli rol oynadığını belirterek, bu entegrasyon sürecinin bir yıl içinde tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.

KREDİ KARTLARINA DA VERİLEBİLECEK

Kredi kartlarına da Türkiye Kart özelliği verilebildiğini ve bu projenin dünyada örneği bulunmayan bir teknoloji olduğunu ifade etti.

Gülten, Türkiye Kart ekosisteminin karekod ve cep telefonuyla ödemeleri de desteklediğini ekledi.

Editör: Resul AKA